marlenmich
witam pomorze mi ktos to rozwiazac : Ile gramów tlenku azotu V przereaguje z 9 g wody ,tworząc kwas azotowy V ? Ile gramów wodoru przereaguje całkowicie z 8 g tlenu ,tworząc wodę ?
1 answer
N2O5 + H2O -> 2HNO3 mH2O = 9g mN2O5 = ? MH2O = 2*1+16 = 18 [g/mol] 18g - 1mol 9g - x x = 9g*1mol/18g = 0,5 mola MN2O5 = 2*14+5*16 = 108 [g/mol] z równania reakcji wynika, że bierze w niej udział tyle samo moli tlenku azotu, co wody, a więc 0,5 mola. Stąd masę tlenku możemy wyliczyć poprzez: 0,5mol*108g/mol = 54 g odp.:Z 9g wody przereaguje 54g tlenku azotu (V). b) 2H2 + O2 -> 2H2O mO2 = 8g MO2 = 2*16g/mol = 32g/mol nO2 = 8/32 = 0,25mol wg równania reakcji na 1 mol O2 przypadają 2 mole H2, więc... nH2 = 2*nO2 = 2*0,25 mol = 0,5mol MH2 = 2*1 = 2g/mol mH2 = nH2 * MH2 = 0,5mol * 2g/mol = 1g odp.: z 8g tlenu przereaguje 1g wodoru. Pozdrawiam.
zuzzi
Najnowsze pytania w kategorii Chemia
Ładuj więcej
Ranking unavailable for selected time period