misio18

POMOCY CHEMIA!!!!!!!!! Zad. 1 Oblicz masę siarki i objętość tlenu potrzebną do uzyskania 12 moli SO2. Zad.2 Oblicz objętość wodoru w warunkach normalnych, jaką należy spalić, aby otrzymać szk. wody (200g). Zad.3. Cukier kryształ zawiera cząsteczki sacharozy o wzorze C12H22O11. Oblicz ile:a) moli sacharozy zawarta jest w 1kg cukru,B) cząsteczek sacharozy zawartych jest w 1kg cukru, C) moli węgla zawartych jest w 200g cukru.

+0 pkt.
Odpowiedz

1 answer

about 14 years ago

Zad.1. S + O2 -> SO2 nSO2 = 12mol Wg równania reakcji na jeden mol SO2 przypada jeden mol S i jeden mol O2, więc: nO2 = 12mol nS = 12 mol MS = 32g/mol mS = nS * MS = 12mol * 32g/mol = 384g Przyjmujemy, że objętość jednego mola gazu wynosi 22,4dm^3 (taka stała). Zatem: VO2 = nO2 * 22,4 = 12 * 22,4 = ok. 269 dm^3 Odp.: Dla uzyskania 12 moli SO2 potrzeba 384g siarki i 269 dm^3 tlenu. zad. 2. 2H2 + O2 -> 2H2O mH2O = 200g MH2O = 18g/mol nH2o = mH2O/MH2O = 200g/18g/mol = ok. 11,1 mol Wg równania na 1 mol H2 przypada 1 mol H20, więc: nH2 = 11,1 mol VH2 = 22,4dm^3\over{mol}*{11,1mol} = 249dm^3 Odp.: Należy spalić ok. 249dm^3 wodoru. zad.3. MC12H22O11 = 12*12g/mol + 22*1g/mol + 11*16g/mol = 342 g/mol m = 1 kg = 1000g n = m/M = 1000g/342g\over{mol} = ok. 2,9 mola liczba cząsteczek w 1kg = n*{6,02*10^23}\over{mol} = ok. 1,75*10^24 cząsteczek c) Na 1 mol sacharozy przypada 12 moli węgla. w 200 g jest: n = m*M = 200g / 342g/mol = 0,58 mola sacharozy 1 mol sacharozy - 12 moli węgla 0,58 mola sacharozy - x x=0,58*12 = ok. 7 moli węgla

zuzzi

Beginner Odpowiedzi: 32 0 people got help

Najnowsze pytania w kategorii Chemia

Ładuj więcej